CO WARTO ZJEŚĆ NA ŚNIADANIE?

Nasze mamy i babcie zawsze powtarzały, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nie bardzo chciało się im wierzyć, bo niby dlaczego śniadanie, a nie obiad, który przecież jest najobfitszym daniem w ciągu całej doby? Dlaczego śniadanie jest tak ważne? Daje nam ono energię nie tylko na cały poranek, ale również na cały dzień i pomaga się nam rozbudzić.  Smaczne śniadanie polepsza nastrój i, o ile się nie odchudzamy, może być mega kaloryczne. Co wybierać, aby było zdrowo, kiedy jeść i ile? O tym możecie przeczytać niżej.

Kilka złotych zasad:

  • Śniadanie trzeba jeść zawsze! Musimy tak zagospodarować swój poranny czas, aby starczyło go na przekąszenie czegoś po przebudzeniu. Jeśli mamy mało czasu dobrze wziąć choćby owoc, nie napracujemy się przy przygotowaniu, nie trzeba zmywać no i możemy go zjeść nawet w drodze do pracy, czy szkoły. Dlaczego nie warto rezygnować z porannego posiłku? Ponieważ wtedy istnieje duże ryzyko, że w porze obiadu lub kolacji dosłownie rzucisz się na lodówkę i wyjesz z niej wszystko co tylko możesz. Przestaniesz jeść dopiero, kiedy żołądek będzie pełen, przez co go rozciągniesz, a Twój organizm, w obawie, że będzie musiał czekać długo na kolejny posiłek zacznie robić zapasy i odkładać tłuszcz na brzuchu, udach, czy w formie popularnych „boczków”. Inaczej rzecz ujmując, omijanie śniadań sprzyja przyrostowi wagi, natomiast jeśli będziemy jeść poranny posiłek, to nie tylko pomoże to w utrzymaniu wagi, ale także może pomóc w schudnięciu.
  • Jeśli się odchudzasz, mimo wszystko nie odmawiaj sobie śniadania, po prostu zadbaj o to, aby było mniej kaloryczne i przede wszystkim mniejsze objętościowo.
  • Im później, tym mniej kalorycznie, no chyba, że męczy Cię kac, wtedy obfite i kaloryczne śniadanie jest jak najbardziej wskazane.
  • Jedz śniadanie do godziny po przebudzeniu, ponieważ to właśnie wtedy organizm potrzebuje najwięcej energii. W czasie snu organizm zwalnia metabolizm, a śniadanie pozwala mu wrócić do „trybu dziennego”.
  • Wiele osób zapomina o drugim śniadaniu, a tymczasem jest ono równie ważne jak pierwsze. Powinniśmy je jeść 2-3 h po pierwszym śniadaniu, co pomoże zapobiec podjadaniu batoników i innych „zapychaczy”.

Co jeść?

  • Najlepiej wybierać produkty zawierające dużą ilość białka, ponieważ przyspieszają metabolizm i na dłużej dają uczucie sytości.
  • platki-owsianePosiłek powinien być zróżnicowany i zawierać witaminy, wapno oraz węglowodany złożone. Witaminy odnajdziemy przede wszystkim w owocach i warzywach, wapno w nabiale, czyli np. w mleku, serach, jogurtach, jajach. Węglowodany złożone są dłużej trawione, przez co dłużej uwalniają energię i dają dłuższy czas uczucia sytości. Ich źródłem są m.in.: musli, otręby, pełnoziarniste pieczywo, czy owsianka.
  • Choć nie musisz zbytnio przykładać wagi do kalorii, to jednak postaraj się unikać słodkich bułek, szczególnie tych jedzonych w biegu. Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego na śniadanie, np. miód, czy konfiturę możesz po nie sięgnąć, ale pamiętaj aby ograniczać ich ilość. Takie słodkości są bowiem źródłem węglowodanów prostych, które powodują nagły wzrost glukozy we krwi, a następnie nagły jej spadek. Takie skoki powodują uczucie głodu, a im intensywniejszy był skok, tym szybciej robimy się ponownie głodni.