KAWA- SMACZNA, ALE CZY ZDROWA?

Niezależnie od wieku, płci, zawodu czy wykształcenia, większość z nas zaczyna każdy dzień tak samo, mianowicie od kawy. Krąży wiele plotek na temat jej działania. Przeciwnicy przytaczają wiele negatywnych skutków picia kawy, zwolennicy zachwycają się nad jej zdrowotnymi właściwościami, a ja teraz postaram się przedstawić kilka faktów odnośnie tego popularnego napoju. Poznajmy zatem zalety i wady picia kawy.

Działania kawy możemy podzielić na pozytywne i negatywne. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej i dlatego to od nich zacznę.

Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka:

  • Po ten turecki napój początkowo sięgamy kiedy odczuwamy zmęczenie. Głównym składnikiem kawy jest kofeina, która pełni rolę stymulującą. Powoduje ona pobudzenie naszego organizmu, zmniejsza zmęczenie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne. Dzięki kofeinie zwiększa się również sprawność myślenia, a nasz organizm jest i gotowy na wyzwania które czekają na nas w ciągu całego dnia.
  • W skład kawy wchodzą kwasy: kawowy i chlorogenowy, które są silnymiprzeciwutleniaczami, inaczej zwanymi także antyoksydantami. Jaki mają one wpływ na nasz organizm? Neutralizują one wolne rodniki, które znajdują się w naszym organizmie i które (w nadmiernej ilości) powodują niszczenie zdrowych komórek ciała, wywołując tym samym różne choroby. Przeciwutleniacze poprawiają mechanizmy obronne organizmu człowieka, chroniąc go tym samym przed niektórymi chorobami.
  • Pijąc kawę zmniejszamy ryzyko powstania próchnicy zębów. Jak to możliwe, skoro słyszy się ciągle, że kawa źle wpływa na uzębienie? Napój ten ma pewne właściwości bakteriobójcze, które mogą zapobiegać powstawaniu próchnicy.
  • Kawa, a właściwie kofeina w niej zawarta pogłębia oddech. Już od XIX wieku kofeina była stosowana w medycynie do rozszerzania oskrzeli, dlatego też polecana jest głównie osobom, które mają problemy o podłożu astmatycznym.
  • Kawa wpływa na nasz nastrój! W jaki sposób? Bardzo prosto, ponieważ jako jeden z najbardziej znanych środków psychotropowych, zmniejsza uczucie przygnębienia. Pijąc regularnie kawę nieświadomie polepszamy sobie nastrój.
  • Kofeina przyśpiesza metabolizm, a szczególnie przemiany tłuszczowców, wskutek czego może być przydatna przy odchudzaniu. Nie oznacza to wcale, że wystarczy pić kawę i od razu się chudnie. Jeżeli się odchudzamy, to owszem, kawa może pomóc, jednak powinna być spożywana bez cukru i mleka/śmietanki, no chyba że nie zawierają tłuszczu. Dodatkowo, kofeina jest także składnikiem wielu kremów antycellulitowych.
  • Przeprowadzono szereg badań na temat wpływu kawy na występowanie chorób Parkinsona i Alzheimera. Okazało się, że kawa może obniżać ryzyko rozwoju obu tych chorób lub, w przypadku Parkinsona, opóźnić skutki choroby.
  • Dodatkowo kawa może zmniejszać ryzyko występowania kamicy nerkowej o nawet 10%.
  • Mała czarna polepsza pamięć krótkotrwałą i ułatwia koncentrację.
  • Może zmniejszać zachorowalność na cukrzycę typu II, ponieważ kawa wpływa pozytywnie na przemianę cukrów.

Negatywne skutki picia kawy:

  • Nie od dziś wiadomo, że kawa „wypłukuje” nasz organizm. Powoduje zwiększone wydzielanie wody z organizmu, a wraz z nią usuwane są także potrzebne naszemu organizmowi witaminy, minerały (głównie wapń, magnez i żelazo) oraz elektrolity. Dlatego też ważne jest, aby uzupełniać później wszystkie brakujące składniki.
  • Powoduje przebarwienia zębów.
  • Powoduje wzrost wydzielania kwasów żołądkowych, dlatego nie jest polecana dla osób, które cierpią na nadkwasotę.
  • Po spożyciu dużej ilości kawy możemy być nerwowi i rozdrażnieni.
  • U niektórych osób powoduje dolegliwości przewodu pokarmowego, ponieważ zawiera tzw. substancje drażniące. Aby zmniejszyć ich ilość w kawie, należy podawać ją najlepiej filtrowaną, bądź z ekspresu.

Czy warto więc pić kawę? Skutków pozytywnych jest zdecydowanie więcej, z czego wynika, że kawa ma bardziej pozytywny, niż negatywny wpływ na nasze zdrowie.  Warto jednak pamiętać, że wszystko należy robić w umiarze, a picie 5 filiżanek kawy dziennie nie ustrzeże nas przed chorobami, a może jedynie pogorszyć stan naszego zdrowia. Nie przekraczajmy 3 filiżanek kawy dziennie, a być może kawa będzie czynnikiem, który obniży ryzyko zachorowania na niektóre choroby.