KILKA SŁÓW O POMIDORACH, CZ. II

Dziś druga część wiedzy o pomidorach. Znamy już skład, teraz warto się przekonać, na co te warzywa wpływają.

Jakie korzyści płyną z jedzenia pomidorów?

  1. Pomidory sprzyjają odchudzaniu. Ich skład to przede wszystkim woda (ok. 93%), w związku z czym nie są kaloryczne, bo 100 g tego warzywa dostarcza ok. 15-18 kcal. Dzięki błonnikowi natomiast, zapewniają uczucie sytości. Potas z kolei ułatwia usunięcie z organizmu nadmiaru wody.
  2. Działają pozytywnie na urodę. Duża ilość witaminy C wzmacnia naczynia krwionośne, włosy oraz paznokcie. Witamina E z kolei chroni przez zmarszczkami. Maseczki pomidorowe bardzo korzystnie działają na skórę, rozjaśniają przebarwienia, a także łagodzą trądzik. Dzięki likopenowi zostają również opóźnione procesy starzenia. Pomidory mogą stanowić składnik wielu kosmetyków, m.in. takich jak: kosmetyków antycellulitowych, kosmetyków do cery trądzikowej, wrażliwej, a także kremów ochronnych.
  3. Poprawiają metabolizm. Dzieje się to za sprawą kwasu liponowego (ALA) oraz błonnika.
  4. Wspomagają procesy snu, pamięć i naukę. To wszystko dzięki cholinie, która wpływa również na absorbcję tłuszczów, obniżenie stanu zapalnego organizmu, a także na prawidłową budowę błon komórkowych.
  5. Zapobiegają powstawaniu chorób układu krążenia. Dzięki takim substancjom jak: witamina C, cholina, potas, błonnik. Substancje zawarte w pomidorze, w tym także likopen, zmniejszają ryzyko miażdżycy i zawału.
  6. Polecane dla kobiet w ciąży. Pomidory zawierają kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.
  7. Działają uspokajająco, a to dzięki zawartości soli bromu.
  8. Mają działanie antynowotworowe. Głównie dzięki likopenowi, ale także kwasom chlorogenowym i p-kumarynowym. Pomidory mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, żołądka, jelita grubego, płuc oraz piersi.
  9. Potas zawarty w pomidorach reguluje gospodarkę wodną. Działa on moczopędnie, przez co powoduje usunięcie nadmiaru wody z organizmu.
  10. Pozytywnie działają na odporność i przyspieszają gojenie ran, głównie dzięki zawartości witaminy C.
  11. Chronią skórę przed słońcem, a konkretnie przed szkodliwymi procesami, które są wywoływane przez promieniowanie UV. W wyniku promieniowania UV powstają wolne rodniki, które mogą uszkadzać strukturę skóry powodując powstawanie zmarszczek i mogą być również przyczyną raka skóry.
  12. Pomagają w leczeniu depresji.
  13. Pozytywnie oddziałują na układ kostny człowieka, a to za sprawą wapnia i magnezu zawartego w pomidorach.
  14. Obniżają poziom złego cholesterolu, głównie za sprawą witaminy PP.

Kto nie powinien jeść pomidorów?

  • Osoby cierpiące na alergię pokarmową, a także karmiące kobiety, ponieważ pomidor może wywołać alergię u dziecka.
  • Pomidorów nie powinny jeść osoby cierpiące na zgagę, reumatoidalne zapalenie stawów oraz dnę moczanową.
  • Osoby przyjmujące leki w postaci beta-blokerów.

 Jakie pomidory możemy spotkać w sprzedaży?

Pod względem kolorystycznym wyróżniamy pomidory czerwone, żółte oraz zielone. Żółte mają niemal taki sam skład jak czerwone, jedynie zawierają nieco mniej likopenu. Zielone natomiast to po prostu pomidory niedojrzałe, z których można zrobić różne przetwory.

Do najpopularniejszych pomidorów należą oczywiście tradycyjne, okrągłe pomidory gruntowe. Oprócz nich, bardzo często w sprzedaży znajdują się również pomidory malinowe, a także koktajlowe, które można spotkać w trzech kolorach (czerwone, żółte, pomarańczowe) i są najmniejsze spośród wszystkich pomidorów.

Na przetwory z pomidorów najbardziej będą nadawać się tzw. bycze serca, czyli pomidory o nieco wydłużonym kształcie. Mają one mniej pestek niż inne odmiany pomidorów.

Szkodliwa tomatyna

Pomidory zawierają szkodliwy alkaloid – tomatynę. Większa jej ilość znajduje się w niedojrzałych pomidorach. Nadmiar tomatyny w organizmie może prowadzić do wymiotów, czy biegunki. Tomatyna działa szkodliwie na nasz organizm, zwłaszcza w towarzystwie octu, który ją uaktywnia. Należy więc uważać na sałatkę z zielonych pomidorów, podaną z sosem vinaigrette, gdyż taka niepozornie wyglądająca sałatka może być przyczyną migreny. Przetwory z zielonych pomidorów nie są już szkodliwe, gdyż tomatyna traci swoje właściwości pod wpływem temperatury.

Z czym nie łączyć pomidora?

  • Ogórek – w ogórku znajduje się enzym askorbinowy, który niszczy witaminę C zawartą w pomidorach, zresztą nie tylko w pomidorach, ale we wszystkich warzywach, w których znajduje się witamina C, m.in. w bogatych jej źródłach: papryce, czy natce pietruszki. Choć łączenie pomidorów i ogórkow, np. w sałatce to nie najlepszy pomysł, to można zapobiec zniszczeniu witaminy C poprzez wymieszanie poszczególnych składników w oliwą z oliwek.
  • Biały ser – takie połączenie, spożywane często, może skutkować bólem stawów. Dlaczego tak się dzieje? Wydawać by się mogło, że biały ser razem z pomidorem tworzy idealny zestaw na śniadanie, czy też przekąskę, jednak kwasy pomidora łączą się z wapniem z sera, wskutek czego tworzą nierozpuszczalne kryształki odkładające się w stawach.

Pod jakimi postaciami spożywane są pomidory?

  1. Pierwsze miejsce zajmują chyba surowe pomidory. Stanowią bowiem doskonały dodatek do sałatek, kanapek i jako samodzielna przekąska, zaspokajająca głód i gasząca pragnienie.
  2. Bardzo często na polskich stołach goszczą sosy pomidorowe, jako dodatek do różnego typu dań, przede wszystkim makaronów, czy gołąbków.
  3. Zupa pomidorowa
  4. Ketchup
  5. Koncentraty pomidorowe
  6. Suszone pomidory
  7. Sok z pomidorów może szybko ugasić pragnienie. Wybierając soki z półek sklepowych, warto sprawdzać skład i wybierać tylko takie, które zawierają wyłącznie pomidory, przyprawy i sól. Sok wspomaga trawienie, a także polecany jest sportowcom po wysiłku fizycznym, ponieważ pomaga zregenerować siły.
  8. Pomidory można również faszerować, grillować, smażyć i wykorzystywać do różnych potraw.

Ciekawostki

  1. Jak wybierać dobre pomidory? Często będąc w sklepie bierzemy te, które mają po prostu ładny kolor, tymczasem ważny jest również zapach pomidorów. Te które dojrzewały na krzaku, mają intensywny zapach, a także mocne zabarwienie na całej powierzchni pomidora, również w okolicach szypułki.
  2. Pomidory nie sprzyjają wchłanianiu wapnia.
  3. Przetwory z pomidorów zawierają nawet 2-3 razy więcej likopenu niż surowe warzywa.
  4. Pomidory nie powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 7°C, ponieważ prowadzi to do straty niektórych witamin. Najlepiej zostawić je w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, ułożone szypułkami do góry.
  5. Warzywo czy owoc? Przez botaników pomidor jest uznawany za owoc, jednak ze względu na swoje zastosowanie, traktowany jak warzywo.
  6. W Hiszpanii tak pokochali to warzywo, że co roku odbywa się tam wielka bitwa na pomidory. Bitwę tę nazwano „Tomatina” i pierwszy raz odbyła się w 1945 roku.

Pomidory to bardzo cenne warzywa, bogate w korzystne związki, dlatego powinniśmy ich jeść jak najwięcej. Poza tym jak widać, nawet pizza może być zdrowa!