Przebarwienia na twarzy są największym wrogiem młodości

Przebarwienia na twarzy są największym wrogiem młodości. Podpowiadamy jak się ich skutecznie pozbyć

Główną przyczyną przebarwień są zaburzenia wytwarzania melaniny oraz jej nierównomiernego rozmieszczenia w warstwach podskórnych. To składnik odpowiedzialny za kolor i odcień skóry oraz chroni ją przed słońcem.

Przebarwienia problemem wielu kobiet

Zdaniem specjalistów przebarwienia dotyczą około 40 procent kobiet po trzydziestym roku życia i prawie 90 procent po pięćdziesiątce. Coraz częściej są także widoczne u młodych kobiet, które nadmiernie wystawiają się na działanie promieni słonecznych oraz jednocześnie stosują doustną antykoncepcję hormonalną.

Kosmetyki odpowiedzialne za zmiany na skórze

Okazuje się również, że do tworzenia przebarwień na skórze przyczyniają się perfumy, kosmetyki, ekspozycja na promieniowanie UV, niektóre leki, zmiany hormonalne, trądzik oraz inne zmiany zapalne skóry, a także choroby wątroby i tarczycy oraz czynniki genetyczne. O tym, czy efekt terapii przebarwień będzie zadowalający w dużym stopniu zależy od przyczyny ich występowania oraz głębokości cząsteczek barwnika w skórze. Zmiany barwnikowe mogą być powierzchniowe i obejmować sam naskórek lub sięgać do skóry właściwej. Łatwiej zapobiegać nim iż leczyć, więc podstawą jest stosowanie produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne.

Metody walki z przebarwieniami skóry

Nie ma jednej skutecznej metody na walkę z przebarwieniami. Najlepsze efekty uzyskuje się przy połączeniu różnych metod, taki jak: maseczki przygotowane w domu, preparaty kosmetyczne oraz zabiegi w salonie kosmetycznym bądź dermatologicznym. Polecana jest szczególnie maseczka z ogórka, napar z natki pietruszki oraz kosmetyki na bazie cytryny, na przykład maseczka z maślanki i cytryny czy tonik do mycia twarzy z cytryny. Jednak naturalne kosmetyki to nie wszystko, dla uzyskania efektu należy równocześnie stosować kremy rozjaśniające. Bardziej oporne i głębokie zmiany warto usuwać w specjalistycznym gabinecie. Tutaj stosuje się peeling chemiczny, peeling lekarski, zabiegi laserem czy mikrodermabrazję.