Różnice budowy ciała.
Jeśli pyknik lub atletyk nie rozpocznie zawczasu leczenia, cellulit rozprzestrzeni się na piersi, szyję, a nawet barki i policzki. Może również wejść w proces „opadania” i doprowadzić do spiętrzenia tkanki w obrębie stawów skokowych i wpłynąć negatywnie na przepływ krwi w żyłach. Często powoduje powstawanie żylaków.
Różnica między atletycznym i pyknicznym typem budowy ciała jest następująca: typ pykniczny (śródziemnomorski), który charakteryzuje się wąskimi ramionami i szerokimi biodrami, jest bardziej zagrożony cellulitem niż typ atletyczny. Kobiety-pykniczki mają bardziej obfite ciało, proporcjonalne i typowo kobiece kształty. Na marginesie warto wspomnieć, że w ludowej tradycji szerokie biodra „dobre do rodzenia” i „pełne piersi” kojarzone są z dużą płodnością.
Obok proporcji ciała typowo kobiecych oraz atletycznych i wysportowanych, istnieje też typ konstytucjonalny zwany leptosomicznym. Kobieta-leptosomiczka (inaczej asteniczka) ma wąskie ramiona i biodra, płaskie piersi i wrażliwą skórę. Leptosomicy mają najmniej problemów z „pomarańczową skórką”. Pojawia się ona u nich nie na udach, lecz raczej powyżej pośladków. Niedostatek tkanki tłuszczowej powoduje, że cellulit rozprzestrzenia się bardzo powoli.