Kto cierpi na dolegliwość cellulitu?
Jeszcze przed niespełna dwudziestoma laty można było przeczytać, że „pomarańczowa skórka” występuje u co drugiej kobiety po trzydziestce. Z biegiem lat liczba ta uległa zmianie. Dziś prawie każda kobieta skarży się na tę dolegliwość.
Co więcej, „pomarańczowa skórka” pojawia się u osób coraz młodszych. Pierwsze ślady na udach i pośladkach zauważono nawet u dziewcząt w okresie dojrzewania.
Cellulit u mężczyzn?
„Pomarańczowa skórka” uważana jest za przypadłość typowo kobiecą. Panuje przekonanie, że cellulit pojawia się u panów, których natura obdarzyła nadmiarem kobiecych cech płciowych.
Liczba mężczyzn dotkniętych „pomarańczową skórką” rośnie jednak z roku na rok. Przybywa młodych chłopców, u których pierwsze oznaki dolegliwości pojawiają się po raz pierwszy w trakcie lub zaraz po okresie dojrzewania.
Tym niemniej „pomarańczowa skórka” nie jest zjawiskiem charakterystycznym wyłącznie dla współczesnej cywilizacji. Na niektórych obrazach starych mistrzów, na przykład Rubensa czy Gauguina, „pomarańczowa skórka” jest bardzo wyraźnie widoczna na skórze malowanych modelek. W tamtych czasach uważano ją za cechę typowo kobiecą.
Zaobserwowano, że dolegliwość ta rzadziej pojawia się w niektórych rejonach Azji Południowej, Afryki i Oceanii niż w państwach wysoko uprzemysłowionych. Można przypuszczać, że „pomarańczowa skórka” nie występuje powszechnie tam, gdzie jada się dużo ryżu.